Czym jest materia ?

Bóg stworzył wszystko swoim Słowem, a to co widzialne nie powstało ze świata który obserwujemy zmysłami.

 „Światy zostały ukształtowane słowem Boga, tak iż to, co widzialne, nie powstało ze świata zjawisk” Hebrajczyków 11:3

Co ciekawe nauka XX i XXI wieku wcale nie obaliła tego twierdzenia a wręcz przyniosła jego dokładne potwierdzenie.

Większość z nas ma błędne przekonanie o tym czym jest materia, które wynika z codziennego postrzegania otaczającej nas rzeczywistości i przywyknięcia do pewnego wyobrażenia tego co widzimy i jak to interpretuje nasz mózg, który stwarza w naszej świadomości właśnie taki obraz.

Prawda jest jednak taka, że schodząc coraz niżej na samym dole struktur materii nie ma nic oprócz czystej energii zawieszonej w przestrzeni, która oddziałuje sama ze sobą wedle pewnych praw na różnych skwantowanych polach przyciągając się i odpychając się od siebie tworząc złudną świadomość, że mamy do czynienia z „trwałymi rzeczami”. Różne rodzaje materii, które mają określone cechy poprzez ilość posiadanej energii są dostrzegalne przez nas są zmysłami czyli detektorami tej skomplikowanej rzeczywistości.

Biblia wyjaśnia w pierwszym swoim wersecie, że na początku kreacji (ok 6000 lat temu) czyli momencie zaistnienia czasu Bóg stworzył Niebiosa (przestrzeń) i Ziemię (materię) w której jest osadzona. Słowo Ziemia oznacza tu jednocześnie kule Ziemską i materię z której jest ona zbudowana. Czas, przestrzeń i materia powstały jednocześnie bo w rzeczywistości są ze sobą zespolone, nie można mieć jednego bez drugiego.

Przestrzeń jest wypełniona różnymi polami odziaływującymi ze sobą np. polem elektro-magnetycznym. Wzbudzenie tego pola to stworzenie cząstki np. fotonu, który jest falą poruszającą się w tym właśnie polu, które jest cechą przestrzeni i istnieje w niej jako medium dla cząstek, tak jak powietrze jest medium dla dźwięku. Zarówno do stworzenia dzwięku i fotonu potrzebna jest energia.

W szkole dowiedzieliśmy się, że materia jest zbudowana z atomów z greckiego „atomos” czyli czegoś niepodzielnego co w XX wieku okazało się jednak nie do końca prawdą, bo sam atom składa się z mniejszych podzielnych części, czyli jądra, w którym są nukleony (protony,neutrony) i chmury elektronów, które otaczają to jądro.

Elektrony pozwalają atomom tworzyć większe struktury poprzez łączenie się atomów tego samego rodzaju lub innych. Tlen z tlenem, żelazo z żelazem lub tlen z żelazem tworząc większe cząsteczki, które mają już inne cechy niż atomy z których są zbudowane, tak jak woda, która powstaje po połączeniu się dwóch gazów tlenu z wodorem*.

* Oba te gazy istniejąc swobodnie upraszczając mają więcej energii niż w będąc razem złączone ciaśniej w cząsteczce wody, dlatego proces spalania (utleniania, zbliżenia) wodoru do tlenu oprócz powstania wody uwalnia pewne ilości energii poprzez wzbudzenie pola elektromagnetycznego czyli wytworzenia fotonów to jest cząsteczek światła ( o czym więcej później). Dostarczając energii można ten proces odwrócić czyli stworzyć z wody z powrotem tlen i wodór rozrywając ich wiązanie, którego energia to 1840 kJ/mol.  

To co jednak nas ciekawi to z czego są zbudowane elektrony, protony i neutrony tworzące atom a zwłaszcza jego „masę”. Żeby to stało się dla nas jasne musimy najpierw na przykładzie skali zobaczyć jak wygląda sam atom.

Rozmiar średnicy atomu węgla to 154 pikometry (15,4 x 10-11 m)

Czyli dla porównania potrzebowalibyśmy około 130 milionów atomów ułożonych jeden za drugim, aby powstał 1 cm odcinek.

Centrum atomu stanowi jądro, a jego średnica równa 6,4 x 10-15 m jest więc jeszcze 24 000 razy mniejsza od średnicy całego atomu !!!

To znaczy, że atom jest w 99,9999999999993 % pusty w środku.

Dla analogi jeżeli jądrem atomu byłaby piłeczka do ping ponga o średnicy 4 cm, to cały atom miałby 1 kilometr  średnicy ! Podobne skala wielkości występuje w Układzie Słonecznym, gdzie jądrem byłoby Słońce, a elektronami planety.

Jądro posiada też 99,97 % jego całej masy łącznie 20 x 10-27 kg skupionej w 6 neutronach, 6 protonach natomiast pozostałe 0,03% znajduje się w 6 elektronach, które wypełniają tą ogromną pustą przestrzeń jednocześnie wyznaczają jej granice. Elektrony poruszając się wokół jądra z prędkością bliską światłu sprawiają, że ta pusta przestrzeń atomu wydaje się być w pełni zapełniona i odpycha do pewnego stopnia inne atomy. Utrzymanie elektronów wymaga sporej ilości energii w postaci ładunku elektrycznego. Dlatego jądro ma ładunek dodatni, a elektrony ujemny. Elektrony tracąc energię  oddają ją w postaci światła,  wtedy zbliżają się bliżej jądra, mogą ją też pobierać wtedy wchodzą na wyższy stopień zwiększając rozmiar atomu.

Jądro atomu tworzą protony i neutrony, które same są również zbudowane z 3 mniejszych elementów twz. kwarków.

Teraz zaczyna być ciekawie, bo kwarki stanowią jedynie 2% masy protonu i neutronu, więc gdzie jest masa, która odpowiada za 98% masy protonów i neutronów a więc i całego atomu ? 

Odpowiedź to ENERGIA !!!

98% masy atomu stanowi energia kinetyczna kwarków (a dokłanie ich ruch na bardzo małej powierzchni 10-15 m z prędkością światła) oraz energia, która jest potrzebna, żeby je utrzymać razem w całości, aby nie uległy rozproszeniu czyli zamianie na inne formy energii.

Stąd też mamy wzór  E = mc²   czyli ilość energi w danej ilości materii jest proporcjonalna do jej masy. Pozostałe 2% to również energia, ale budująca same kwarki i ich oddziaływanie z innymi polami pozwalające na ich istnienie np. polem Higgsa. Konkludując im coś masywniejsze tym posiada więcej energii.

Jak wielka energia drzemie w materii może być fakt, że hipotetycznie zamieniając 1 gram soli kuchennej na czystą energię moglibyśmy doprowadzić natychmiast do wrzenia  267 000 m³ wody czyli zbiornik o kształcie sześcianu o boku 64 m ! Albo 91 kg do podgrzania do 100°C całego Morza Bałtyckiego.

Idealnym przykładem jest Słońce, które zamienia swoją masę na energię w postaci światła.

W jednej sekundzie masa Słońca zmniejsza się o 4 mln ton i zamieniania jest na moc światła równą 3.846×1026 Watów. Gdyby ta cała moc doszła w całości do Ziemi to w 0.1 sekundy oceany zaczęłyby wrzeć. Jednak do powierzchni naszej planety dochodzi bardzo mały ułamek tej energii, który daje ok 1000 W/ , w zależności od kąta padania promieni słonecznych.

Ta zamiana masy w energię utrzymuje życie na naszej Ziemi sterując cyklem dwutlenku węgla, ruchem wody w atmosferze itd.

Ten temat jest bardzo obszerny i skomplikowany, ale tyle wystarczy, żeby zrozumieć, że otaczająca nas rzeczywistość to „zamrożona” energia wyrażająca się w różnych stanach i postaciach zaprojektowanych przez Boga, aby objawić Jego wolę i zamiar.

„Ponieważ w nim zostało stworzone wszystko, co jest na niebie i na ziemi, rzeczy widzialne i niewidzialne, czy to trony, czy panowania, czy nadziemskie władze, czy zwierzchności; wszystko przez niego i dla niego zostało stworzone.”

„Godzien jesteś, Panie i Boże nasz, przyjąć chwałę i cześć, i moc, ponieważ Ty stworzyłeś wszystko, i z woli twojej zostało stworzone, i zaistniało.”

Wszystko co widzimy stworzone jest w LOGOSIESŁOWIE – MYŚLI samego BOGA, a człowiek będać stworzony w środku może dzięki temu Go poznawać poprzez interakcje ze stworzeniem.  Za złożonością świata musi stać nieskończony Bóg, który powołując go do istnienia wyraził samego siebie, aby zostać poznanym.

„Ponieważ to, co o Bogu wiedzieć można, jest dla nich jawne, gdyż Bóg im to objawił. Bo niewidzialna jego istota, to jest wiekuista jego moc i bóstwo, mogą być od stworzenia świata oglądane w dziełach i poznane umysłem.”

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.